BORDER TERRIER

ATOS

 

Nasze BORDER TERRIERY:

(kliknij imię)

PATHIA STONECHESTER

MIESZKO KING

LADY ALESHA

CHATMOSS ATOS

Grupa III, sekcja 1 teriery duże i średnie.

 

 

 

BORDER TERRIERY pochodzą z Wielkiej Brytanii, z terenów położonych między Anglią i Szkocją. Stamtąd też przyjechały  z nami nasze borderki. Mieszkając w Szkocji poznaliśmy tą rasę i zakochaliśmy się w niej.  W Wielkiej Brytanii rasa ta jest znana od XVIII wieku  i jest bardzo popularna i ceniona nie tylko przez myśliwych do dzisiaj. Są to psy myśliwskie i towarzyszyły jeźdźcom podczas polowań na lisy, z łatwością nadążając za koniem ( może biec nawet do 50 km/h). Są świetnymi norowcami i tropowcami. Charakteryzują się niezwykłą siłą, wytrzymałością i zaciętością.

Nie są to psy bardzo efektowne, nie wygląd a charakter były ważne dla hodowców. Border terriery zachowały swój pierwotny wygląd psa myśliwskiego, stworzonego do pracy w trudnym górskim terenie i w deszczowej pogodzie. Są to nieduże psy, do 40 cm wzrostu i około 6 kg wagi. Najbardziej charakterystyczna jest głowa borderka, z krótką kufą przypominającą pyszczek wydry, nadając im bardzo sympatyczny wygląd. Są to psy szorstkowłose. Ich sierść składa się z dwóch warstw, dłuższego sztywnego włosa i gęstego, nieprzemakalnego podszerstka.

Borderki są  niezwykle energiczne i skore do zabawy, ale gdy już się wybiegają i wybawią najchętniej spędzają czas śpiąc:) Mają wspaniały charakter, są posłuszne i niezwykle szybko się uczą. Doskonale wypadają na konkursach agility. Są przyjazne dla ludzi, a szczególnie dzieci.

Są wyjątkowo zdrowe i odporne, często dożywają 15 lat.

Dzięki swemu niewielkiemu wzrostowi nadają się nawet do niewielkiego mieszkania. Pielęgnacja sierści polega na regularnym czesaniu 2-3 razy w tygodniu i trymwaniu dłuższego włosa co 2 miesiące.

Rasa ta jest ciągle mało popularna w Polsce.